Dolar
Euro
Altın
BİST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ °C
Tekirdağ
°C
°C
°C
°C
°C

BİR ÇOBANIN İLİM VE İRFANI. 18

20 Eylül 2023 11:34
A+
A-

Mustafa emmi hasta iken Süleyman ağaya yazmış olduğu mektubu hanımına vermişti ve ben öldükten sonra bu mektubu Süleyman ağaya verirsin. Demişti  Mustafa emmi öldükten sonra yaşlı hanımını Süleyman ağaya emanet etmişti nergiz Mustafa emminin hanımını evlerine götürmüştü birkaç gün geçmişti mektubu nergize verir nergiz mektubu gözden geçirdikten sonra babasına verir. Süleyman ağa mektubu okur mektupta nasihat gibi sözler yazılmıştı ve Mustafa emminin yazdıkları şöyledir. Süleyman ağa yıllarca senin ekmeğini yedik yalnız ben değil bir çok insan yıllarca senin ekmeğini yediler. Sen Osman ı kovduktan sonra başka çobanların yüzünde işlerin bozulma noktasına geldi ve sana çok zarar verdiler. Koyunları satıp inek aldın bundan dolayı birkaç kişiyi işten çıkardın senin işlerinin iyi gitmesi kaç kişinin geçimine vesile oluyorsun. Tekrar rıca ediyorum hanımıma iyi bakın oda çok yaşlı bugün var yarın yok der.

Biz gelelim Osman  ve nergiz in durumuna Nergiz Pazar yerinde Osman la karşılaşır otururlar bir kenarda dertleşirler. Bir müddet sonra  haftaya görüşmek üzere diyerek ayrılırlar.

Okulların açılması yaklaşmıştır nergiz üniversite hazırlıklarına başlar okul tarafından belirlenen malzemeleri almaya başlar. Osman da okullar açılacak diye gerekli hazırlıklara başlar okulun boyasını ve bazı tamirler ı yapmıştır. Fakir çocukların ihtiyacını giderir. Osman maaşın kanaat eder okulun giderlerini karşılar. Ayrıca öğrencilerinden başka bir şey düşünmez. Öğrencileri onun can dostları gibidirler.ve sorumluluk nedir onu iyi bilir.

Osman okulların açılmasına birkaç gün kalmıştı şöyle bir şiir yazar.

 

Seyyare i şu cihanda biz misafiriz beyler

Şir i zemin olsak bile yine sefiliz beyler

Kimisi derdi maişet kimisi  mevki makam

İlmi ilahide mahrum birer gafiliz beyler

İlmi ilahidir bizim derdimizin dermanı

Odur bizim tek dostumuz gönlümüzü sultanı

Ebedi diyara doğru gör yürüyen kervanı

Bizde bu yolun yolcusu bire meftunuz beyler

 

İlahi dergahtır beyler bizim  son mekanımız

Alemi berzahtan geçer bizim zorlu yolumuz

Bu yolun sonunda acep nolur bizim halimiz

 

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
30 Kasım 2023 09:54
29 Kasım 2023 09:58