Dolar
Euro
Altın
BİST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ °C
Tekirdağ
°C
°C
°C
°C
°C

BİR ÇOBANIN İLİM VE İRFANI 23

26 Eylül 2023 14:07
A+
A-

Osman kaymakamın konferans için belirlediği ilk gün konferans salonunu  tıklım   tıklım  dolduranların kimisi Osman ın başarılarına inanarak dinlemek için salona gitmişler bazıları ise çobanlıkta öğretmen olan biri neler anlatacak merak ediyorlar. Ön saflarda  Kaymakam belediye başkanı il milli eğitim müdürü ve bazı bürokratlar otururlar arka saflarda Osman ı tanıyan ve meraklı olanlar doldurmuşlar.

Ve Osman sırtında çoban kepeneği boynunda ekmek çantası elinde sopası ile konuşma sahnesine çıkar kimileri gülmeye başlar kimileri meraklı bir şekilde bakar.

Ve Osman söze başlar. Sayın kaymakamım sayın belediye başkanım sayın milli eğitim müdürüm ve değerli misafirler ve değerli öğretmen arkadaşlarım cümlenizi sevgi saygıyla selamlıyorum. Bana bu fırsatı veren sayın Kaymakamıma minnet ve hürmetlerimle selamlıyorum dedikten sora konuyla ilgili konuşmaya başlar.

Bizler Türk milleti olarak kimleriz binlerce yıl önceki soyumuzdan devam etmek istiyorum.

Mensup olduğumuz Türk milletinin tarihi yapılan araştırmalara göre 4500- yıl kadar öncelerine dayanır Türkler Altay dağlarının kuzeyinde yer alan minusinsk bölgesinde yaşarlardı ve Brakisefal kafa yapısıyla  Asya nın diğer ırklarından ayrılmışlar milattan önce 2500-ve 1700 yılları arasında Afanasyevo ve 1700- ve 1200- yılları arasında Andronovo  kültürlerinin tetkikinde Türklük ortaya koymuşlar at iskeletlerine ve keramiklere bulunmaktaydı Milattan önce 1200-ve 700- yılları arasında ise buralarda dolikosefal bir kültürün hakim olduğu yer idi.

Atalarımız Milattan önce  1200 yılından itibaren iki kola ayrılıp doğuya ve batıya göç etmişlerdir. ALP ER TUNGA başkanlığında maverun nehre akan Türkler perslerle mücadele etmişler diğer kol ise Çinin kuzey batısına yerleşmişler Milattan önce  770- yıllarında başlamış ve Çin de bir Türk tesiri görülmüştür. Türkçede  KUN batı dillerinde Hun olarak bilinmiş olan Türkler daha sonra ilk çağların en kudretli  İmparatorluğunu kurmuşlardır.

Çinin kuzey batısına göç eden Türkler buralarda oldukça güçlü bir hale geldiler. Milattan önce 220- yılında Teoman yabgunun liderliğinde birleşerek  436- yıl süren büyük Hun imparatorluğunu kurdular.

Teoman ın ilk Türk yabgusu olmadığı kesindir ancak ondan önceki zamana ait belgeler bulunmadığı için Hun hakanlığının tarihi şimdilik Teoman la başlamış kabul edilmiştir.

Osman hun imparatorluğunun devamını ve faaliyetlerini konferansın ikinci bölümünü bir sonraki güne bırakarak konferansa teşrif edenlerden bir sonraki bölümde görüşmek üzere cümlenizi saygıyla selamlıyor ve tekrar teşriflerinizi bekliyorum diyerek ayrılır.

 

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
30 Kasım 2023 09:54
29 Kasım 2023 09:58