Dolar 31,3634
Euro 34,0393
Altın 2.103,21
BİST 9.097,15
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 12°C
Az Bulutlu
Tekirdağ
12°C
Az Bulutlu
Pts 12°C
Sal 12°C
Çar 12°C
Per 8°C

ZERDÜŞT  DİNİ

29 Kasım 2023 09:58
A+
A-

Eski İran ın en büyük dini sayılan Zerdüşt dininin kurucusu Zerdüşt tür. Zerdüşt ün efsanevi bir şahsiyeti vardır. Nerede ve hangi tarihte yaşadığı hakkındaki rivayetler bir birini tutmaz. Hatta bazı din tarihçileri onun asla yaşamamış bulunduğunu ileri sürmüşlerdir.

Milattan önce  660. Yıllarında yaşadığı kuvvetle tahmin edilen Zerdüşt ün hayati hikayesi hazreti İsa ya benzer. Onunda babasız bir bakireden doğduğu söylenmektedir.

Zerdüşt otuz yaşında tanrı Ahura   Mazda nın ilahi vahyine mazhar olmuş ve peygamberlik vazifesine başlamıştır. Vatandaşlarına vaazlar vermiş Ailesi de kendisine bu hususta yardımcı olmuştur.

Zerdüştlüğün mukaddes kitabı Zend Avesta dır. Milattan sonra üçüncü yüz yılda toplanmış dördüncü yüz yılda din kitabı olarak ilan edilmiştir. Araştırmacılara göre Avesta asıl kitabın adı olup muhtelif devirlere ait dini metinler ihtiva eder.

Zerdüştlükte tek tanrı inancına oldukça yaklaşılmıştır. Ahura Mazda parlak ihtişamlı çok büyük çok iyi çok güzel yaratandır. Çok bilge bir tanrıdır. Çok uzaklara sevinçler saçar. Bununla beraber Ahura mazdanın  ölmez Azizler diye adlandırılan yarı tanrı yardımcıları da vardır. Ayrıca Zerdüştlükte düalizm inancı bulunur. İyilik tanrısının yanında kötülü tanrısı da vardır.

Bu dinde ahiret inancına da rastlanmıştır. Zerdüşt e göre  cennet ve cehennem vardır. Ahura Mazda nın  hakiki kulları cennete  şeytanın taraftarları  cehenneme giderler.

Zerdüşt ün  ibadet ve ahlak görüşlerini ise  beş maddede toplanır.

  1. Dünya iki düşman bölgeye ayrıldığı için durmadan mücadele etmek.
  2. Ahura  Mazda ya  samimiyetle ibadette bulunmak.
  3. Yalan söylememek.
  4. Ahura Mazda nın galip gelmesi için  çoğalmak maksadıyla evlenmek.
  5. Temizliğe son derece bağlı bulunmak.

ROMA ŞARK MÜZESİNDE MUHAFAZA EDİLEN  ZERDÜŞT DİNİNİN TANRISI AHURA MAZDA NIN BİR HEYKELİ BULUNMAKTADIR..

 

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR