Dolar
Euro
Altın
BİST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ °C
Tekirdağ
°C
°C
°C
°C
°C

AYAĞINI YORGANA GÖRE UZAT

5 Ekim 2023 10:18
A+
A-

Evet ayağını yogana  göre uzat asırlardır halk arasında söylenen güzel bir sözdür. Sözün anlamı imkanlarına göre hareket et.

Veli ahtın biri tahta çıkıyor ilk işi esnafları denetlemek olmuştur. Önce yorgancılardan başlar. Tellal ile bütün yorgancıları huzuruna getirttirir ve derki bana birer yorgan dikeceksiniz. Beğendiğim yorganın sahibini ödül vereceğim. Der yorgancılar tek tek padişahın ölçüsünü alıp giderler. Bütün yorgancılar aldıkları ölçüden normal yorgandan daha uzun ve daha geniş olarak en iyi kumaşla yorgan dikerler. Padişah vezirine derki bütün yorgancılar geldi mi vezir derki sultanım kenar mahallede bir ihtiyar yorgancı var çok ihtiyar olduğu için onu çağırmadık. Padişah hemen O yorgancıyı da getirin der, ve getirirler ihtiyar yogacıyı padişah derki ihtiyar yorgancı ya ölçümü al bana bir yorgan dik. Yorgancı kendi kendine derki bu bir imtihan olabilir

Bütün yorgancılar yaptıkları yorganlarının üstüne isimlerini yazıp gösterdikleri yere bırakırlar. İhtiyarda yaptığı yoganı ayni yere bırakır. Diğer yogan sahipleri ihtiyarın yorganıyla alay ederler.

Padişah yere yatar derki birer birer yorganlarınızı üstüme örtün ve ayni şekilde yorganını örterler ve alıp bir kenara koyarlar. Sıra ihtiyara gelir ihtiyar yapmış olduğu yoganı padişahın üstüne örter hem boyundan kısa hem eninden dar padişahın ayakları açık kalır diğer yorgan sahipleri gülmeye başlarlar. Padişah derki neden bu yorganı kısa yaptın ihtiyar elindeki bastonuyla padişahın ayaklarına iki defa vurur derki padişahta olsa yorgana göre ayağını uzat der ve vezir ihtira kızmaya başlar padişah ayağa kalkar derki sus vezirim ihtiyar doğrusunu yaptı ihtiyarı huzuruma getirin bu yalakalar ı gönderin gitsinler ve ihtiyar padişahın huzurunda ihtiyara derki iste benden ne isterin ihtiyar derk sultanım  be ALLAH tan sağlığınızı isterim başka bir şey istemem der. Padişah derki sizin gibi değerli insanlardan çok şeyler öğreniriz diyerek ihtiyarı kapıya kadar yolcu eder ve herkesin yorgana göre ayağını uzatması gerekir..

 

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
30 Kasım 2023 09:54
29 Kasım 2023 09:58