Dolar 33,0893
Euro 36,0682
Altın 2.561,10
BİST 11.064,85
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 34°C
Az Bulutlu
Tekirdağ
34°C
Az Bulutlu
Sal 35°C
Çar 35°C
Per 34°C
Cum 32°C

HER YAŞANMIŞ OLAY BİR HİKAYEDİR.

8 Kasım 2023 09:43

Günün birinde biri birlerini seven iki arkadaş varmış arkadaşlardan biri saf diğeri ise çok uyanık imiş. İkisi de ticaretle uğraşırlarmış. Uyanık olanın işleri bozulmuş ve saf olan arkadaşının yanına gitmiş ve iflas ettiğini söylemiş.  İyi niyetli olan bütün mal varlığını arkadaşına vermiş.

Aradan çok zaman geçmiş onunda işleri bozulmuş uyanık arkadaşının yanına gitmiş çalışmak için iş istemiş uyanık arkadaşı ona iş vermemiş. İyi niyetli olan mahcup bir şekilde oradan ayrılır. Kendi kendine derki sen ne biçim arkadaşsın sen iflas edince ben sana bütün mal varlığımı verdim. Şimdi sen bana çalışayım diye iş vermiyorsun. Biraz yürüdükten sonra karşısına bir ihtiyar çıkar elindeki reçeteyi gösterir derki evladı hiç param yok bu ilaçlarımı alabilir misin der. İyi niyetli ve merhametli arkadaş cebindeki parasıyla ihtiyarın ilaçlarını alır. Üzgün bir şekilde evine gider. Birkaç gün sonra kapısına bir avukat gelir iyi niyetli arkadaş çıkar dışarıya buyurun der gelen kişi ben avukatım der ihtiyarın biri bütün mal varlığını sana bırakmış ve vefat etmiştir. İyi niyetli arkadaş ihtiyarın kim olduğunu sorar avukat derki O ihtiyar senin ona ilaç aldığın ihtiyar olduğunu söyler ve oradan ayrılır.

İyi niyetli olan arkadaşın çok sevdiği bir kız varmış uyanık olan bir yolunu bulup kızı iyi niyetli arkadaşıyla evlenmesin diye mani olur. İyi niyetli uyanık arkadaşının yanına gider derki yahu sen ne biçim arkadaşsın sevdiğim kızı benden ayırdın uyanık olan derki O kızla ben evleneceğim demiş. İyi niyetli olan kendi işyerine gitmiş. Bir gün sonra iş yerine yaşlı bir kadın gitmiş demiş ki evladım ben çok açım bana biraz yiyecek verir misin demiş iyi niyetli arkadaş yaşlı kadını içeriye alır yedirip içirdikten sonra derki teyze sen benim yanımda çalışır misin der kadın olur oğlum elimden geleni yaparım demiş.

Birkaç ay geçtikten sonra derki evladım sen neden evlenmiyorsun iyi niyetli derki teyze bildiğin iyi ve terbiyeli bir tanıdığın kız varsa evlenirim demiş. Yaşlı kadın derki bak oğlum benim tanıdığım çok güzel ve çok terbiyeli bir kız vardır. Onunla evlen demiş. Yaşlı kadın kızla görüşüp evlenmelerini sağlar. Düğün hazırlıkları için davetiye dağıtmış bir davetiyede uyanık arkadaşına göndermiş.

Düğün töreni başlar iyi niyetli arkadaş uyanık arkadaşını mahcup etmek için yanına çağırmış. Davetlilere hitaben derki bu yanımdaki benim çok iyi arkadaşımdı bir zamanlar iflas etmişti ben bütün mal varlığımı bu arkadaşıma verdim daha sonra benim işlerim bozuldu çalışmak için iş istedim bana iş bile vermedi. Ve bana kapıyı gösterdi ayrıca sevdiğim kızdan beni ayırdı.

Uyanık arkadaşı konuşmaya başlar evet doğru söylüyor bu benim en iyi arkadaşımdır. Şimdi beni kötü bilen arkadaşıma yaptığım güzellikleri anlatıyorum. İlaçlarını aldığı ihtiyar banim babamdı babamı ben gönderdim babama servetinin tamamını ona ver dedim. Bir zamanlar çok sevdiği kız bu iyi niyetli arkadaşıma layık olmadığı içi evlenmelerine mani oldum. Şu an evlendiği kız benim kız kardeşindir ben iyi niyetli arkadaşımı her hangi bir kötülüğe maruz kalmasın diye bu arkadaşıma bu güzellikleri yaptım bir zaman arkadaşım olan şimdi eniştemdir. Kendilerine mutluluklar dilerim. Der ve buyur enişte şimdi söz sende der. İyi niyetli arkadaş derki kayın biraderimden özür diliyorum ben onu mahcup etmek isterken O beni mahcup etti..

 

 


Trakya Demokrat Gazetesi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
12 Temmuz 2024 09:37
11 Temmuz 2024 10:43
Haberler