Dolar
Euro
Altın
BİST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ °C
Tekirdağ
°C
°C
°C
°C
°C

SEVGİ VE SABIR

20 Kasım 2023 13:25
A+
A-

Elbette ki geçen zamanlar unutulmuyor terbiyesini ecdadından almış bir cefakar ve fedakar bir TÜRK kadınının sevgisini sabırla inancına tevekkül eden yıllar yılı hikayesi unutulmayan örnek bir insan.

Evet bu fedakar kadın henüz 22- yaşında ismi Zeynep çok sevdiği ali isminde biriyle evlenir. Üç beş aylık evli iken babasından kalma eski bir evde otururlar. Kimsesi yok her hangi bir kabileye veya bir aşirete le bağlılığı yoktur. Kötü kader derler ya hiçbir olayla ilgisi olmayan Ali bir iftiraya uğrar yalancı şahitlerin vermiş olduğu ifadelerden sonra 35- yıl ceza verirler ve ceza evine atılır.

Birkaç hafta Zeynep kocasının görüşüne gider. Yine bir görüş esnasında Ali hanımına derki bak Zeynep ben 35- yıl buradayım sen 22-yaşındasın genç sın beni bekleme git evlen yuvanı kur benden sana fayda yok der bunu duyan Zeynep iki gözü iki çeşme gibi EŞARPIYLA göz yaşlarını siler derki Ali ben evliyim sen ceza evinde iken ben başkasıyla evlenecek kadar ahlaksız değilim.

Ali evlerinin iki anahtarın birini ZEYNEBE vermişti yanındaki anahtarı da ZEYNEBE verir artık bu anahtar bana lazım değil diyerek onu da ZEYNEBE verir git bir daha görüşüme gelme gelsen de ben seninle görüşmeyi kabul etmem der ZEYNEBİN göz yaşları akmaya devam ederken derki Ali bana verdiğin anahtarla sen evinin kapısını açıp evine gireceksin ben evimizin önündeki ağacın dallarına her yıl bir eşarp BAĞLIYARAK geçen yılları karıştırmadan seni beklerim diyerek ceza evinden çıkar evine gider.

ZEYNEBİN babası ve kardeşleri yanlarına almak isterler bunu ZEYNEP kabul etmez ancak babasının yardımlarıyla hayatını devam ettirir.

ZEYNEBİN komşuları neden ağacın dallarına eşarp bağlıyorsun ZEYNEP ise her yıl bir eşarp yılları şaşırmak istemiyorum diye bağladığını söyler

Sayılı günler gelip geçiyor ZEYNEBİN ağacın dallarına bağladığı her eşarp ancak güneşe ve yağmura br yıl dayana biliyor.

ZEYNEP ağacın dalına otuzuncu EŞARPI  bağlar ve on birinci ayin son gününde ZEYNEP otuzuncu EŞARPIN ucuna Alinin verdiği evin anahtarını bağlar ve Ali kendi anahtarıyla evinin kapısını açıp evine girsin.

Artık Alinin tahliyesi gerçekleşiyor Ali evinin bulunduğu sokakta yürüyerek evinin önüne gelir evin önündeki ağaca bakar ağacın dalına bağlı olan anahtarı görünce anahtarı alır ZEYNEP camdan bakar Alinin saçları ağarmış yıllarca ağladığı gibi ağlamaya devam ediyor.

Ali kapıyı açar içeriye girince ZEYNEPTE YAŞLANMIŞ saçları ağarmış sevginin ve sabrın timsali Zeynep Alinin boynuna sarılır ağlar ağlar yaşlanmış olsalar da mutlu bir evin fedakar iki insanı ve işte TÜRK KADINI. BUDUR..

 

Ecdadından almış terbiyesini

İşte TÜRK kadını budur evladım

Geçmiş yıllar örnek olsun sizlere

Yabancıya bel bağlama evladım

 

Gözlerinin yaşı ile sabreder

Ocağının taşı ile sabreder

Beklediği eşi ile sabreder

Sabırsıza bel bağlama evladım

 

SELİM usta derki ah eskiler ah

Yeni nesil dedirtmesin vah ki vah

Akşam evleniyor boşanır sabah

Bu gidişe bel bağlama evladım..

 

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
30 Kasım 2023 09:54
29 Kasım 2023 09:58