Dolar 32,8872
Euro 35,8430
Altın 2.532,15
BİST 11.172,75
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 31°C
Hafif Yağmurlu
Tekirdağ
31°C
Hafif Yağmurlu
Sal 32°C
Çar 30°C
Per 29°C
Cum 29°C

HASO

23 Mayıs 2024 11:29

Bir imam bir köye tayin oluyor. Gittiği köyün nüfusu fazla kalabalık değilmiş. İşin kötü tarafı camı da hiç temizlik yapılmamış. Halılar toz içinde. Belli ki o köyde hiç namaz kılan yokmuş imam efendi köyün muhtarıyla görüşür caminin temizliği ve halıların yıkanması için köylüden yardım istiyor .muhtarın talimatıyla caminin halıları yıkanıyor.ve her türlü temizliği yapılıyor .

İşin garip tarafı o köyde hiç namaz kılan yok muş imam efendi köy halkiyla sık sık görüşüp namaza davet eder. İmamın gayretiyle hemen hemen tamamı namaz kılmaya başlıyorlar. Sadece hasan ismimde miri varmış ona bütün köylü hasso derlermış has onun namaz kılmaya hiç niyeti yokmuş.

İmam efendi hasonun peşini bırakmaz. Israrla hasoya namaza gel diyorsa kılmıyorum diye cevap veririr.imam efendi tekrar hasonun yanına gideri. Derki haso biliyorsun ölenlerin cenazelerini ben yikiyorum haso banane diye cevap verir. İmam efendi derki hasoya sen ölünce senin cenazeni yikamadan yüzünü kıbleye çevirmeden ters toprağa gömeceğim haso derki nasıl gömersen göm. İmam efendi derki haso yillardır  imamlık yapıyorum senin gibi adam dörmedım.

İmam  efendi hasodan vaz geçmiyor en az oda haso kadar inat çı.bir kaç gün sonra imam efendi tekrar hasonun yanına gider. Derki hasoya gel namaz kıl maaşımın dörtte birini sana vereceğim. Haso hiç düşünmeden tamam der. İmam efendi derki haso benim borcum var taksit ödüyorum. Üç ay sonra her ayin sonunda paranı veririm. Haso önce kabul etmez ama sonunda kabul eder. Haso namaza başlar. Aslında imam efendinin borcu yok. Haso üç ay namaz kılar belki namazın faydalarını anlar. Ve namaza devam eder.

Haso her vakit imam efendiden önce camiya gider. İmam efendi üç ay sonra hasonun namaza devam edeceğinden umutlu. Üç ayin sonunda imam efendinin yanına gider yüksek sesle hey hoca benim paramı ver imam efendı hasonun para için namaza geldiğini anlar. Ve hasoya derki ne parası istiyorsun sana borcummu var haso  Hoca üç ayin sonunda namaz kıldığım için maaşinin dörtte birini bana verecektın. İmam efendi derki haso sen bana mi namaz kılın kendine kıldın haso imam efendinin para vermeyeceğini anlamış derki hoca zaten bende hep abdest sız namaz kılıyordum.

İMAM EFENDİ haso konusunda pes etti. Birkaç gün sonra haso gece üst üste beş gün birinin üstüne gaz dökerek yaktığını görür görmüş olduğu rüyaların tesiriyle namaza başlar imam efendi hasonun namaz kıdığını görünce şaşırır namazdan sonra gider hasonun yanına derki haso yine abdest almadanmi namaz kılıyorsun. Haso derki hoca beş gün üst üste gördüğüm rüyaları sakın sen görme.

İŞTE HASO SONUNDA HİDAYETE BÖYLECE KAVUŞMUŞ OLDU..

 

Üst üste gördüğü rüya  hasoya namaz kıl dedi

Artık kıldığın namazın faydalarını bil dedi

Dünyanın meşaketinden ebediyete dön dedi

Maneviyat nimetinden git nasibini al dedi.

 


Trakya Demokrat Gazetesi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
22 Temmuz 2024 09:22
20 Temmuz 2024 13:46
18 Temmuz 2024 08:22
Haberler