Dolar 27,3340
Euro 28,7806
Altın 1.647,80
BİST 8.213,76
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 24°C
Gök Gürültülü
Tekirdağ
24°C
Gök Gürültülü
Per 25°C
Cum 25°C
Cts 25°C
Paz 24°C

GENÇLERİ HER TÜRLÜ BAĞIMLILIKTAN KORUMAMIZ GEREK

11 Ekim 2022 11:30
A+
A-

Toplum içinde özellikle de çocuk ve gençlerin bedenen ve ruhsal olarak sağlıklı bireyler olması ve yaşamlarını kendilerine zarar verecek maddelerden uzak sürdürmesi için her türlü önlemin alınması gerekir.
İnsana zarar veren ve bireylerden başlayarak toplumu uçuruma sürükleyen madde bağımlılığı etkin önlemler alınmasını gerektiren sorunlardan biridir.
Madde bağımlılığı; “bir defayla bir şey olmaz” denilerek denenen, ancak çıkılan yoldan bir türlü dönülemeyen bir sorun olarak tüm dünya gençliği gibi bizim çocuklarımızı da tehdit etmektedir.
Bu konuda ilkokul çağından başlayarak her yaştan insanımızın değişik yollarla uyarılması ve bilgilendirilmesi gerekir.
Bunun da milli eğitim, yerel yönetimler, medya ve sivil toplum kuruluşlarının katkısı ve işbirliği ile gerçekleştirilecek olan seminer, panel, konferanslar ile gazete ve TV yayınlarıyla sağlanması mümkündür.
Kişinin kendisi madde bağımlısı olsun ya da olmasın, ailesinde madde bağımlısı biri bulunsun ya da bulunmasın, toplumdaki herkesin bu tür etkinlik ve faaliyetlere mümkün olduğunca katılarak, bilgi sahibi olması günümüzde büyük önem taşımaktadır.
Çünkü hiç umulmayan bir anda karşımıza çıkabilen bu olay, tanıdık, tanımadık birinin yaşamına mal olabilmekte, insanlara bedenen ve ruhsal acılar çektirmekte, zehirli bir sarmaşık gibi toplumu sarmaktadır.
İnsanların yayın yoluyla ve birebir görüşmeler şeklinde bilgilendirilmesi, uyarılması ve alınacak önlemler konusunda neler yapılabileceğinin anlatılması ise, konunun uzmanı emniyet görevlileri, psikologlar ve sağlık elemanları tarafından yapılmalıdır.
Madde bağımlılığının önlenmesi ve toplumun bilinçlenmesiyle ilgili kitaplar yazıp, seminer ve konferanslar veren emekli emniyet görevlisi arkadaşım İsa Altun, bu konuda yetkili biri olarak uzun süreden beri gönüllü bir çalışma sergilemektedir.
“Bir defayla bir şey olmaz demeyin” sözünü, kitaplarından birine isim olarak veren İsa Altun’la birlikte İstanbul’da bu konuda ortak bir faaliyette de bulunduk.
Okullarda ve televizyon programlarında, madde bağımlılığından korunma ve bağımlılıkla ilgili haberlerin medyada ne şekilde yer alması gerektiği konusunda bilgilendirme yaptığımız çalışmalar oldukça ilgi çekti.
Hatta bazı belediyeler, bağımlılıkla ilgili bir dizi panel gerçekleştirmemiz için destek verip, birlikte proje yürütmemizin yolunu açtı.
İsa Altun kardeşim, ailesiyle birlikte ikamet ettiği İstanbul’da halen hem özel işlerini yürütüyor hem de gönüllü olarak çıktığı yolda madde bağımlılığı ile mücadelede toplumu bilgilendirme ve aydınlatma sorumluluğunu yerine getiriyor.
Gönül isterdi ki, her yerde İsa Altun gibi toplum gönüllüleri, işbirliği içinde, gençlerimizin madde bağımlılığı tuzağına düşmemesi için çaba harcasın, kamu kurum ve kuruluşlarıyla, STK’lar da buna destek versin.
Çünkü günümüzde bu tür çalışmalar, fiziken ve ruhen sağlıklı bireylerden meydana gelen toplum oluşturmak için çok çok gerekli ve önemli.
Gençlerimiz bizim geleceğimiz. Çocuklarımız narin bir fidan. Ezilmemesi, kırılmaması ve örselenmemesi gereken nadide çiçeklerdir. Onları koruyup, kollamak da bizlerin görevidir.
Yalnızca madde bağımlılığı ile ilgili değil, onlara zarar verecek, yaşamlarını olumsuz etkileyecek her konuda önlem alınması için devlet-millet işbirliğiyle projeler geliştirip, bunlara katkı sağlayacak kişi ve kuruluşlarla ortak çalışmalar yürütülmelidir.
Sorunlar ortaya çıkmadan görülüp, önü alınırsa, birey ve toplum daha az zarar görür. Devletin bu tür sorunları çözmek için harcayacağı zaman ve maddi değerler de, başka şeyler için kullanılır. Önemli olan öngörülü davranıp, gerekli önlemleri almaktır.

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
27 Eylül 2023 10:09
26 Eylül 2023 14:05
25 Eylül 2023 10:39