Dolar
Euro
Altın
BİST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ °C
Tekirdağ
°C
°C
°C
°C
°C

BİR ÇOBANIN İLİM VE İRFANI 11

13 Eylül 2023 10:36
A+
A-

Birkaç gün sonra idi Osman ı Kaymakamlığa çağırdılar kaymakamlıkta ilçe milli eğitim müdürü ve civar köylerdeki öğretmenler bulunuyordu. Kaymakam değerli öğretmenlerimiz Osman hocanın bir isteğini sizlere bildirmek istiyorum yaz tatilinde okur yazar olmayan köy halkına  okullarımızda okur yazar olmalarını istemiştir bizlerde bu teklifi uygun bulduk. Artık bu görev hepimize özellikle sizlere düşer. Yapacağınız çalışmalarınızın ücretini ek olarak maaşlarınıza ilave edilecektir.

İlçe milli eğitim müdürü ile öğretmenler müdürün makamına giderler müdür derki arkadaşlar sizlerin görevlerinizi hakkıyla yapacağınıza inanıyorum dedikten sonra öğretmenin biri derki Osman aldığın maaş sana yetmiyor mu böyle bir işe baş vurdun Osman derki arkadaşlar benim almış olduğum maaş bana fazlasıyla yetiyor ben sınıfımdaki kaç tana fakir çocuğa yardım ettiğimi gidin köy muhtarına sorun ben söylersem bana inanmazsınız benim gayem köylülerimizin akur yazar olmalarıdır. Hem ben bu işle ilgili ek ücret olduğunu bilmiyordum ve böyle bir maksadım yoktu.

Bütün öğretmenler gitmeye başlarlar müdür Osman a sen bekle der. Ve sorar Osman a sen köydeki fakir çocuklara yardım mı ediyorsun Osman evet sayın müdürüm der ben fakir bir ailenin tek çocuğuyum fakirliğin ne olduğunu iyi bilirim. Bu nedenle eğitim verdiğim fakir çocukların diğerlerine karşı küçük görünmesinler diye bütün eksiklerini gideriyorum. Ayrıca okulun boya badana işlerini de kendi imkanlarıyla yapıyorum. Müdür şaşkın bir vaziyette Osman ı dinler ve derki Osman sen git işinin başına ALLAH yardımcın olsun der. Ve Osman çıkar dışarda bekleyen öğretmenlerden biri derki yahu Osman mısın nesin çobanlığa devam etseydin keşke bize de bu sıkıntıları yaşatmazdın bizimde tatil    ıl yapmaya hakkımız vardır Osman derki arkadaşlar be halen çobanım bir zamanlar koyun çobanı idim şimdi öğrencilerimin çobanıyım der ve köyüne gider

İlçe milli eğitim müdürü kaymakamın huzuruna çıkar Osman ın fakir öğrencilere yapmış olduğu yardımları ayrıca okulun masraflarını kendi maaşıyla karşılıyor. Der efendim ben yıllardır bu işin içindeyim böyle bir öğretmen görmedim der ve Kaymakam müdüre köyün muhtarına haber ver yanıma gelsin. Ve müdür bey huzurdan ayrılır köy muhtarına gelsin diye haber gönderir ve muhtar la beraber Sayın kaymakamın huzuruna çıkarlar. Kaymakam Osman ın okuldaki durumunu sora muhtar derki efendim bizim köy çok öğretmen gördü fakat ben Osman ın çalışmalarına hayran kaldım köyümüzdeki fakir çocuklara yardım eder ayrıca okulun bütün masraflarını kendisi karşılar. Kaymakam sorar muhtara Osman ın yaşantısını bana anlat der muhtar efendim Osman çok fakirlik çekti çobanlık yaptı hamallık yaptı fakat kötü bir alışkanlığı yoktur kahve ve oyun gibi şeylere alışkanlığı yoktur evinden işine işten evine gider. Kaymakam muhtara teşekkür eder artık sen gidebilirsin der muhtar gittik ten sonra ilçe milli eğitim müdürüne Osman a okul müdürü olduğunu bildir Osman daha yüksek makamlara layıktır der artık Osman okul müdürüdür.

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
30 Kasım 2023 09:54
29 Kasım 2023 09:58