Dolar
Euro
Altın
BİST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ °C
Tekirdağ
°C
°C
°C
°C
°C

BİR ÇOBANIN İLİM VE İRFANI  9

11 Eylül 2023 10:47
A+
A-

Artık Osman öğretmendir işte sabrın sonu selamet azmin sonu zaferdir derler doğrudur. Ve işin içinde birde doğruluk var ise başarıdan başarıya koşar ve basamak   basama k hedefine ulaşır Osman ikamet ettiği yerlerde müsait olduğu zamanlar vakit namazlarını camide kılardı ve halk tarafında sevilen biri idi.

Osman dünya malına fazla değer vermez di bir zamanlar yardıma muhtaçken şimdi durumları iyi olmayanlara yardım eder ve okula giden çocukların okul ihtiyaçlarını gideriyor. Evet nergiz lise ikinci sınıfta ve derslerinde başarılı ve arkadaşlarıyla iyi geçinir Osman ıda hiç aklından çıkarmıyor ne demişler sevdayı çeken bilir.  Osman öğrencilerinin başarılı olması için gösterdiği çabalarından baka insanlara zarar veren sigara içki ve kumarın ne kadar zararlı olduğunu her fırsatta anlatır. Osman ın tatil ve eğlence gibi bir alışkanlığı yoktu işi gücü boş zamanlarda en çok öğrencileri ile ve çevresindeki insanlarla faydalı konuşmalar sarf ederdi. Özellikle öğrencilerine büyüklerinize çevrenize faydalı olun ayrıca vatanın geleceği sizlere bağlıdır bu gün küçük yarının büyüğü olacaksınız.

Osman yaz tatilinde bile bütün zamanını öğrencileriyle geçirir. Camilerde Kuran öğrenmeleri için gayret gösterirdi.

Osman hayatını ilgilendiren bir şiir yazar.

 

Bir zaman çobandım  şimdi öğretmen

Ne idim ne oldum diyemem asla

Kibir lik le asla olmam dem ha dem

Ne idim ne oldum diyemem asla

 

Engin ol nefsinin olma kölesi

Kıymet bilendir insanın alası

Bitmez fukaranın derdi çilesi

Ne idim ne oldum ditemem asla

 

Ecdadımın töresini unutmam

Merdin değerini yabana atma

Namertlere doğru bir adım atma

Ne idim ne oldum diyemem asla

Kara toprak gel gel dediği zaman

Oraya varınca dene el aman

Yan yana yatıyor ağayla çoban

Ne idim ne oldum diyemem asla.

 

Osman ara sıra nergizin okuduğu liseye gidip onunla görüşür ve nergiz derki vay be Osman bir zamanlar çobandın şimdi öğretmen oldun Osman derki ben halen çobanım evet bir zamanlar sizin çobanınızdım şimdi ise öğrencilerimin çobanıyım bir sene sonra sende liseyi bitirip öğretmen olabilirsin sende öğrencilerine çoban olursun. Çevresine faydası olmayanın kendisine de faydası olmaz. Köy öğretmen okullarında mezun olan bazı öğretmenler öğrencileri ni yanlış yönlendiriyorlar. Buda gelecek yıllarda devlete karşı ve geleneklere karşı ayaklana bilirler. Bir ülkenin geleceği iyi yetişen geçlere bağlıdır. Onun için gençlerimize sahip çıkmalıyız.

 

 

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
30 Kasım 2023 09:54
29 Kasım 2023 09:58